Migrena

dr n. med. Ewa Czapińska-Ciepiela

Jestem neurologiem. Specjalizuję się w leczeniu padaczki i migreny, które często chodzą ze sobą w parze. Mam nadzieję, że moje artykuły będą światełkiem w tunelu, które pomoże Ci w walce o normalne życie.

Migrena to nie jest zwykły ból głowy.

Nie wystarczy wziąć zwykłej tabletki czy pójść na spacer. W migrenie drażnią zapachy, razi światło, przeszkadza hałas. Czasem pojawiają się zawroty głowy albo mroczki przed oczyma. A gdy tak bardzo boli głowa, chciałoby się, żeby dzieci, praca, dom zapadły się pod ziemię.

Moi pacjenci słyszą często: „Albo pani pracuje, albo się pani leczy”. Mężczyźni wstydzą się przyznać do migreny, bo inni pomyślą: „Ale z niego baba”. Niektórzy cierpią latami, zanim spróbują szukać pomocy u neurologa.

Na wizycie u lekarza nie zawsze jest czas, by o wszystko zapytać. Dlatego piszę tu o tematach ważnych dla pacjentów z migreną w różnych momentach życia. O diecie, wysiłku fizycznym, ciąży czy nowych metodach leczenia. Jako neurolog wiem, że migrena wcale nie musi oznaczać końca świata.

Najnowsze artykuły

Tryptany to leki stosowane w przerywaniu napadów migreny.
Dowiedz się, jakie mają działanie i kto może je przyjmować.

Niepokoją Cię mroczki lub błyski przed oczami? Widzisz obraz tylko w połowie –z prawej lub lewej strony?
Jeśli po takich objawach zazwyczaj występuje silny ból głowy, prawdopodobnie masz aurę migrenową.

Jeśli cierpisz na migrenę i właśnie zostałaś mamą, z pewnością zastanawiasz się, jak poradzisz sobie z pełnym wyzwań czasem opieki nad małym dzieckiem.

Sen jest kluczowy dla zachowania zdrowia.
Zapewnia optymalną pracę mózgu, regenerację ciała, przeciwdziała takim chorobom jak otyłość, depresja i zaburzenia hormonalne.

Co to jest migrena brzuszna?
U kogo występuje i jak sobie z nią radzić?