O mnie

Chciałbyś umówić się na wizytę lekarską?

Proszę o kontakt bezpośrednio z Centrum Leczenia Padaczki i Migreny:

https://www.clpim.med.pl/kontakt/

Doktor Ewa Czapińska-Ciepiela

Lekarz neurolog, specjalista od padaczki i migreny

Nazywam się Ewa Czapińska-Ciepiela. Jestem neurologiem, z zamiłowania epileptologiem. Od kilkunastu lat zajmuję się rozpoznawaniem i leczeniem padaczki oraz migreny. Prowadzę badania kliniczne nowych leków na padaczkę i migrenę. Jestem też ekspertem w leczeniu migreny przewlekłej toksyną botulinową i szkolę lekarzy w Polsce w stosowaniu tej metody.

Przede wszystkim jednak pomagam osobom, które od lat cierpią na padaczkę lub migrenowe bóle głowy. Jak mówią moi pacjenci, często jestem pierwszym lekarzem, który ich wysłuchał i nie powiedział, że do bólu głowy czy napadów padaczki muszą przywyknąć.

Okiem neurologa

Dlaczego dzielę się wiedzą o padaczce i migrenie?

Migrena i padaczka rujnują życie wielu osobom. Część z nich nawet nie wie, jak nazywa się ich choroba albo nie ma dostępu do neurologa. Dla wielu głównym źródłem informacji o padaczce i migrenie jest Internet. I choć w sieci nie brakuje artykułów na ten temat, zazwyczaj nie są one pisane przez specjalistów. Często jest to wiedza potoczna, nieaktualna lub niesprawdzona klinicznie, co przyczynia się do utrwalenia wielu mitów na temat paczki i migreny.  A to – jak niejednokrotnie przekonałam się w swoim gabinecie – może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Moja praca daje mi satysfakcję. Dlatego na blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem w skutecznym leczeniu padaczki, migreny i innych bólów głowy. Piszę tu na tematy, które nurtują moich pacjentów i które są ważne z punktu widzenia lekarza. Chcę, by było to sprawdzone źródło informacji z pierwszej ręki dla tych z Was, którzy sami szukają pomocy lub chcą pomóc swoim bliskim.

Co wyróżnia mnie jako neurologa?

Badam nowe leki na migrenę i padaczkę

Jako neurolog prowadzę badania kliniczne nowych leków na padaczkę i migrenę. Są wśród nich m.in. tryptany, gepanty, leki biologiczne i leki przeciwpadaczkowe nowej generacji. Dzięki nim wielu moich  pacjentów wróciło do normalnego życia. Nie ma jednak leku, który sprawdzi się w każdym przypadku – dlatego wciąż szukam nowych, bezpiecznych rozwiązań.

Szkolę się w europejskich klinikach

Im więcej wiem, tym skuteczniej mogę pomagać moim pacjentom. Cały czas szkolę się w krajowych i europejskich ośrodkach. Odbyłam m.in. kurs diagnostyki i leczenia migreny w Rzymie oraz dwukrotnie staż kliniczny w Klinice Christiana Dopplera w Salzburgu. Tytuł doktora nauk medycznych zdobyłam na Uniwersytecie Warszawskim, broniąc pracę doktorską na temat częstości występowania bólów głowy u chorych na padaczkę.

Łączę doświadczenie dwóch pokoleń neurologów

Mój tata jest wybitnym specjalistą od padaczki. Czerpiąc z jego wieloletniej praktyki, rozwijam własne metody leczenia. W trudnych przypadkach wspólnie szukamy optymalnych metod pomocy pacjentom z migreną i padaczką.

Popularyzuję wiedzę o migrenie i padaczce

Wielu lekarzy wciąż bagatelizuje ból głowy albo nie wie, jak pomóc pacjentowi z padaczką. By to zmienić, od lat wspieram organizację konferencji „Psychospołeczne Aspekty Padaczki” w Krakowie, której inicjatorką i pomysłodawczynią jest moja mama, psycholog kliniczny. Na konferencji poruszamy tematy związane z diagnostyką i nowoczesnym leczeniem padaczki oraz problemy emocjonalne i społeczne dotyczące osób chorych na padaczkę.

Jako lekarz publikuję artykuły w prasie, gdzie prostym językiem opowiadam o objawach i leczeniu bólów głowy i padaczki. Prowadzę też konta w mediach społecznościowych, za pośrednictwem których dzielę się swoją wiedzą medyczną: na Facebooku i Instagramie. Jestem członkinią rady medycznej „Fundacji Polki w Medycynie”, która popularyzuje kobiecą tematykę prozdrowotną.